Pomoc geodety – w jakich sytuacjach będzie potrzebna

Zapewne niejeden z nas kiedyś miał sposobność widzieć stojące przy drodze urządzenie przypominające wyglądem aparat fotograficzny. To nic innego jak podstawowe narzędzie geodetów, którzy się zajmują najróżniejszymi pracami przy ewidencjonowaniu gruntów. Do ich zadań między innymi należy wyznaczanie granic działek oraz położenia obiektów na tych działkach. Zajmują się także robieniem map do różnych celów, w tym między innymi, a także opracowaniem dokumentów i pomiarami wysokościowymi.

Pomiary takie są wykorzystywane zarówno przy projektach przemysłowych, budowie ulic, autostrad i sieci kolejowych, jak również w budownictwie jednorodzinnym. Jeśli chodzi o ten ostatni przypadek geodeta będzie przydatny na paru etapach budowy. Po pierwsze już na początku, przed rozpoczęciem wszelkich robót niezbędne wykonanie będzie mapy do projektowych celów. Na mapie umieszczone zostać muszą wszystkie granice działki, a także wszystkie położone na niej budynki.

Następny z etapów, do którego będzie potrzebny geodeta, to wyznaczenie dokładnego położenia budynku na działce, a po zakończeniu wszystkich prac należy zrobić kolejną mapę, już z wybudowanym domem. Poszczególne etapy muszą być ewidencjonowane w dokumentacji, która później będzie stanowić podstawę wniosku o użytkowanie. W praktyce przy wszystkich pracach wiążących się z jakimiś budynkami, obiektami przemysłowymi czy drogami nie obejdzie się bez pomocy geodety, a jeśli taka będzie potrzebna, to można na przykład zadzwonić do firmy https://horyzontgeodezja.pl/.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz