Energetyczne świadectwo – w jaki sposób się je robi

Jednym z ważniejszych dokumentów, które muszą posiadać właściciele dużej części domów i mieszkań, jest Świadectwo energetyczne. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poinformować, ile energii potrzebne będzie do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to bardzo się może różnić w zależności od rozmiaru obiektu, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Posiadanie takiego certyfikatu pozwoli na przykład kupującym czy wynajmującym oszacować, na jakie koszty powinni się nastawić i jakich inwestycji będą potrzebować. Samo świadectwo może być wykonane wyłącznie przez upoważnioną osobę, posiadającą konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli będzie chodziło o koszty, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za niewielkie mieszkanie bez problemów powinna wystarczyć suma mniej więcej trzystu, przy większych budynkach wzrośnie ona kilka razy.

Przepisy dokładnie określają, jakie informacje mają zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W takich dokumentach znaleźć się więc musi zdjęcie frontowe budynku, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, oraz informacja o konstrukcji stropów i ścian. Uwzględnić też należy sposób ogrzewania wnętrza, jak również przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Istotną częścią także będą wyliczenia zrobione przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do których się bierze otrzymane informacje. Taki certyfikat po wykonaniu jest ważny przez dziesięć lat, ale jeśli w międzyczasie wykona się jakieś istotne modyfikacje, to trzeba go zrobić ponownie.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz