Zakłócenia stresowe i terapia zakłóceń nerwowych

Wybitnie często nerwice oraz zaburzenia nerwowe połączone są z przeżywanymi zaburzeniami stresowymi. Niezwykle niejednokrotnie w sytuacjach stresowych występuje ostra reakcja na stres, która jest bardzo zatrważającym zagrożeniem. Intensywna reakcja na stres jest zaburzeniem, które z reguły ma charakter przejściowy i stanowi odpowiedz na niebywale silny, psychiczny i fizyczny stres u osoby niedotkniętej żadnymi innymi zaburzeniami psychicznymi. Charakterystyczną cechą tych zaburzeń jest ich dynamiczny przebieg. W pierwszym momencie po stresującym wydarzeniu dochodzi do stanu oszołomienia z pewnym zwężeniu pola świadomości oraz uwagi.

Zaburzeniu wtedy ulega orientacja i zdolność do rozumienia bodźców dochodzących z zewnątrz. Oprócz tego ma prawo dojść do zaburzeń stresowych pourazowych, które są przedłużającymi się opóźnionymi reakcjami na sytuacje stresowe o nadzwyczaj znaczącym ciężarze emocjonalnym, co ukazuje psychoterapia dda radom. Do takich sytuacji kwalifikuje się zdarzenia, jakie u większość ludzi mogą wywołać mozolne doświadczenia i przeżycia. Efektem takich zdarzeń, są w stanie być powracające koszmary przeszłości. Kurowanie zaburzeń nerwicowych, z nielicznymi wyjątkami, jest leczeniem długotrwałym a również niezmiernie skomplikowanym.

Preferowaną oraz najbardziej skuteczną formą terapii jest psychoterapia. Acz, w praktyce, z przeróżnych względów, w większości wypadków wykorzystywanym sposobem leczenia jest farmakoterapia. Coraz to częściej wolno spotkać się z dyskusją o możliwości łączenia obu tych form. Wydaje się, iż zastosowanie takiej lub innej metody terapeutycznej nie wynika tylko z preferencji oraz zapatrywań rozmaitych specjalistów: psychiatrów, psychologów czy też psychoterapeutów.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz